See vuolin on Wiktionary
{
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "vuolla",
"3": "-in",
"id2": "instrumental"
},
"expansion": "vuolla + -in",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "vuolla + -in",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "33/kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "vuolin",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolinten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolinta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimeen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vuolimiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vuolimetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "33/kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vuolimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolinteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolintani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuoliminani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vuolimikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vuolimettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vuolimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolintesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolintasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuoliminasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vuolimiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vuolimettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuoliminesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vuolimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolintemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolintamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuoliminamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vuolimiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vuolimettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuoliminemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vuolimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolintenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolintanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuoliminanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vuolimiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vuolimettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuoliminenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vuolimensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolintensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolintaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolintansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuoliminaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuoliminansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vuolimeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vuolimikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vuolimiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vuolimettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuoliminensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "vuolin",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "vuolin",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "vuol",
"2": "",
"3": "",
"4": "i",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-kytkin"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kytkin-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -in (instrumental)",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"a wood carving tool"
],
"id": "en-vuolin-fi-noun-Sofs43Jx",
"links": [
[
"wood",
"wood"
],
[
"carving",
"carve"
],
[
"tool",
"tool"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋuo̯lin/"
},
{
"ipa": "[ˈʋuo̞̯lin]"
},
{
"rhymes": "-uolin"
}
],
"word": "vuolin"
}
{
"etymology_number": 2,
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "verb form"
},
"expansion": "vuolin",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "21 79",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "14 86",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "12 88",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "vuolla"
}
],
"glosses": [
"first-person singular past indicative of vuolla"
],
"id": "en-vuolin-fi-verb-8fkQtPEb",
"links": [
[
"vuolla",
"vuolla#Finnish"
]
],
"tags": [
"first-person",
"form-of",
"indicative",
"past",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋuo̯lin/"
},
{
"ipa": "[ˈʋuo̞̯lin]"
},
{
"rhymes": "-uolin"
}
],
"word": "vuolin"
}
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kytkin-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish nouns",
"Finnish terms suffixed with -in (instrumental)",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish verb forms",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/uolin",
"Rhymes:Finnish/uolin/2 syllables"
],
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "vuolla",
"3": "-in",
"id2": "instrumental"
},
"expansion": "vuolla + -in",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "vuolla + -in",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "33/kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "vuolin",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolinten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolinta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimeen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vuolimiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vuolimetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "33/kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vuolimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolinteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolintani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuoliminani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vuolimikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vuolimettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vuolimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolintesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolintasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuoliminasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vuolimiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vuolimettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuoliminesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vuolimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolintemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolintamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuoliminamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vuolimiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vuolimettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuoliminemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vuolimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolintenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolintanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuoliminanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vuolimiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vuolimettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuoliminenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vuolimensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolintensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolintaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolintansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuoliminaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuoliminansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vuolimeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vuolimikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vuolimiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vuolimettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vuolimittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vuolimineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "vuoliminensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "vuolin",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "vuolin",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "vuol",
"2": "",
"3": "",
"4": "i",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-kytkin"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"a wood carving tool"
],
"links": [
[
"wood",
"wood"
],
[
"carving",
"carve"
],
[
"tool",
"tool"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋuo̯lin/"
},
{
"ipa": "[ˈʋuo̞̯lin]"
},
{
"rhymes": "-uolin"
}
],
"word": "vuolin"
}
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish verb forms",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/uolin",
"Rhymes:Finnish/uolin/2 syllables"
],
"etymology_number": 2,
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "verb form"
},
"expansion": "vuolin",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "vuolla"
}
],
"glosses": [
"first-person singular past indicative of vuolla"
],
"links": [
[
"vuolla",
"vuolla#Finnish"
]
],
"tags": [
"first-person",
"form-of",
"indicative",
"past",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋuo̯lin/"
},
{
"ipa": "[ˈʋuo̞̯lin]"
},
{
"rhymes": "-uolin"
}
],
"word": "vuolin"
}
Download raw JSONL data for vuolin meaning in All languages combined (20.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.